DOCO LOGO 1.jpg

Docomomo_tr iç mekan komitesi iş birliklerini sürdürüyor! @oguzhandagdelenn bizler için mimar Perran Doğancı tarafından tasarlanan, Türk filmlerinin değişmez başrol oyucusu olan ve Türk Tiyatrosunun önemli figürlerinden Muammer Karaca'ya ait Muammer Karaca Evi'nin üç boyutlu modelleme çalışmasını gerçekleştirdi. Evde çekilen Türk filmleri, Ses dergisinde Artistler ve Evleri dizisinde yer alan eve ait görseller üzerinden gerçekleştirilen bu modelleme çalışması, yakın zamanda yıkılmış olan bu evi deneyimleme olanağı sunuyor. 

Desteği için @oguzhandagdelenn e bir kez daha teşekkür ederiz.

Docomomo_tr iç mekan çalışma grubu olarak Türkiye’de modern iç mekanın araştırılması, belgelenmesi ve korunması için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarda değişik kişi ve gruplarla yaptığımız ortak projeleri de çok önemsiyoruz. Fotoğraflar üzerinden sizlerle paylaştığımız maket çalışmaları da böyle bir ortak projenin ürünü. Pelin Bayram @pelinteriors bizler için İstanbul Yeşilköy’de yer alan ve 1958 yılında Rana Zipci, Ahmet Akın Emin Ertam  tarafından tasarlanan Çınar Oteli’nin giriş lobi ve asma kat bölümlerinin maketini yaptı. Otel üzerine yazılmış yazılar ve tezler, yayınlanmış fotoğraflar ve film sahneleri üzerinden yapılan bu maket sayesinde Türkiye’de modern iç mekan anlamında ayrıcalıklı bir yere sahip olan bu yapıyı yeniden anlama, üretme ve paylaşma şansı yakaladık.

Özenli çalışması için @pelinteriors a tekrar teşekkür ederiz.

PANDEMİ ZAMANLARINDA MODERN HAREKET İÇ MEKANLARINDAN ÖĞRENMEK.

İç Tasarım Uzman Komitesi Docomomo International tarafından Pandemi Zamanlarında Modern Hareket İç Mekanları üzerine düzenlenen açık tartışmaya olan üç katkıdan küçük bir hatıra Modernism Frozen 2020+1. Çok sayıda olumlu geri bildirim aldık, bu nedenle başarılı bir etkinlik geçirdiğimizi söylemekten mutluluk duyuyoruz. Bunun gerçekleşmesinde emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Sunumların hepsi çok zengin ve bilgilendiriciydi. Tüm konuşmacıları tebrik ederiz: Deniz Hasırcı, Milena Kordić, Mariël Polman ve Marta Peixoto. Tartışmaya devam etmeyi umuyoruz, özellikle odaklandığımız konular oldukça çeşitli olmasına rağmen birkaç ortak nokta olduğunu görebiliyoruz.

Zsuzsanna Böröcz ve Bárbara Coutinho (ISC-ID'nin eş başkanları).

Ayrıntılı bilgi için bakınız:

https://docomomo.be/learning-from-modern-movement-interiors-in-times-of-pandemic/

https://youtu.be/Ep3rYmMa_eE