top of page
efsun.jpeg

EFSUN EKENYAZICI GÜNEY

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Efsun Ekenyazıcı Güney, 2002 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini 2005 yılında, doktora derecesini ise 2013 yılında aynı üniversitenin Bina Araştırma ve Planlama Programı’ndan aldı. 2006 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde asistan olarak çalışmaya başlayan Ekenyazıcı Güney 2013 yılından itibaren aynı fakültede öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde, farklı dönemlerde, birinci ve ikinci sınıf lisans öğrencilerinin tasarım stüdyolarına giren Ekenyazıcı Güney günümüzde ikinci sınıf tasarım stüdyosu koordinatörüdür. Lisans seviyesinde ayrıca Tasarım ve Mimarlığa Giriş, İç Mimarlığa Giriş ve Görsel Medya derslerinde görev almaktadır. İç Mimarlık Yüksek lisans programında yeniden işlevlendirme üzerine dersi olan Ekenyazıcı Güney, ulusal ve uluslararası ölçekte konut konusunu farklı bağlamlarda ele alan, kentsel dönüşüme odaklanan, katılımcı tasarım yaklaşımına, yeniden işlevlendirme ve biyofilik tasarım gibi konuları inceleyen çeşitli yüksek lisans tezleri yürütmektedir.    

 

Ekenyazıcı Güney’in ilgi ve araştırma alanları arasında İstanbul’un konut kültürü ve apartmanlaşma süreci, modern mimari mirasın belgelenmesi ve korunması, yeniden işlevlendirme, kentsel kimlik, kentsel dönüşüm ve tasarım eğitimi gösterilebilir.

bottom of page