top of page
5 copy.JPG

DENİZ HASIRCI
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

Reading, İngiltere'de doğmuştur. Bilkent Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünü 1997’de bitirmiştir. Mezuniyet sonrası Intema-Ankara Mağaza ve çeşitli tasarım ve mimarlık ofislerinde çalışmış, 2000’de yüksek lisans, 2005’te yine Bilkent Üniversitesi’nde doktora derecesini almıştır. 2001-2002’de Fulbright bursiyeri olarak North Carolina State University, Community Design programında, “okul tasarımı, katılımcı tasarım ve yaratıcılık” konusunun tanınan isimlerinden Prof. Henry Sanoff ile çalışmıştır. Journal of Interior Design, Journal of Design History, Co-Design, The Journal of Creative Behavior, Creativity Research Journal, Journal of Academic Librarianship, METU Journal, Children, Youth, and Environments gibi dergilerde akademik yayın yapmıştır. Popüler Bilim, Arkitekt, Geceyarısı Sineması, Düşe-Yazma, ve Koridor dergilerinde yazı ve çizimleri yayınlanmıştır. 

2006’da Yrd. Doç. olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde göreve başlamıştır, 2013’te Doçent, 2019'da Profesör olmuştur. Sanat ve Tasarım Stüdyosu, Maket Yapım, Çizim ve Representasyon, Uygulamalı Atölye Çalışmaları, Tasarım Semiyotiği, Mezuniyet Tezi, Çevresel Psikoloji, Bireysel Çalışma (master), Araştırma Projesi (master) gibi çeşitli dersler vermiştir. Katılımcı Tasarım, Biyofilik Tasarım, Çocuk Hastane Okulları, Alaçatı Tasarım Dili ve Hava Fotoğrafçılığı gibi çeşitli konularda yüksek lisans tezleri yürütmüştür. İkinci sınıf Tasarım Stüdyosu koordinatörüdür ve Çevre-Davranış Araştırmaları ve Tasarımda Tümleşik Yaklaşımlar başlıklı Doktora derslerini vermektedir. 

2010-2017 arasında, halen çalıştığı İzmir Ekonomi Üniversitesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanlığı yapmıştır. DATUMM: Dokümantasyon ve Arşivleme - Türkiye’de Modern Mobilya (datumm.org) projesinin Zeynep Tuna Ultav ile iki yürütücüsünden biridir. DOCOMOMO Türkiye-İç Mekan komitesinin Umut Şumnu ve Zeynep Tuna Ultav ile kurucu üç yürütücüsünden biridir ve TAPLAK (Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği) kurucu üyesidir. Fulbright Alumni, Türkiye İçmimarlar Odası, Environmental Design Research Association (EDRA), 4T (Türkiye Tasarım Tarihi Topluluğu), Bilkent Üniversitesi ve TED Ankara Kolej Mezunlar Derneği üyesidir. İki çocuk annesidir.

bottom of page