top of page
20210102_022537.jpg

DENİZ AVCI

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

Deniz Avcı, 2009 yılında Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (tam burslu) Bölümü'nden bölüm ikinciliğiyle mezun olmuştur. Yüksek lisansını ODTÜ Mimarlık Bölümü, Restorasyon (Kültürel Mirası Koruma) Anabilim (2012) dalında tamamlamış olup, doktorasını 2018 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü, Mimarlık Tarihi Anabilim dalında “Modern Ulusu Barındırmak: Ankara’da Konut Mimarisinin 1920’lerdeki Dönüşümü” başlıklı çalışmasıyla tamamlamıştır.

 

Çeşitli restorasyon, mimari ve iç mimari projelerinde çalışmış olan Avcı, 2022 yılı itibariyle İzmir Ekonomi Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi (Assistant Professor) ünvanıyla çalışmaktadır. Mimarlık tarihi, içmimarlık tarihi, içmimarlık ve çevre tasarımı stüdyoları, çevresel analiz teknikleri ve sinema/mimarlık/mekan üzerine lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir.

 

Uzmanlık alanları erken Cumhuriyet Türkiye'sinde konut üretimi; Modern Hareket mimarisinin ve iç mekanlarının belgelenmesi ve korunması; erken Cumhuriyet dönemi sağlık mimarisi; ve sinema ile mimarlığın buluşması olarak listelenebilir. “Ankara'da İz Bırakan Mimarlar” adlı projede araştırmacı olarak çalışmakta ve “docomomo_tr İç Mekan Komitesi”nde komite üyesi olarak faaliyet göstermektedir. “Mimarlar Derneği 1927” kurumunun Modern Mimarlık Araştırmaları ödülünü 2022 yılında kazanmış olan “İyileşmenin Mimarisi: Türkiye Sanatoryum Mirasının Haritalandırılması” başlıklı projenin ortak yürütücüsüdür.

bottom of page