20210102_022537.jpg
DOCO LOGO 1.jpg

DENİZ AVCI HOSANLI

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

Dr. Deniz Avcı Hosanlı 2009 yılında Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (tam burslu) Bölümü'nden bölüm ikinciliğiyle mezun olmuştur. Yüksek lisansını ODTÜ Mimarlık Bölümü, Restorasyon (Kültürel Mirası Koruma) Anabilim (2012) dalında tamamlamış olup, doktorasını 2018 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü, Mimarlık Tarihi Anabilim dalında "Modern Ulusu Barındırmak: Ankara'da Konut Mimarisinin 1920'lerdeki Dönüşümü" başlıklı çalışmasıyla tamamlamıştır.

 

Çeşitli restorasyon, mimari ve iç mimari projelerinde çalışmış olan Avcı Hosanlı, 2018 – 2021 yılları arasında Bilkent Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2021 yılı itibariyle Kadir Has Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde tam-zamanlı Dr. Misafir Akademisyen ünvanıyla çalışmakta, mimarlık tarihi, stüdyo ve çevresel analiz teknikleri üzerine dersler vermektedir.

 

Çalışma konuları arasında 18. ve 19. yüzyıl geleneksel konut mimarisi ve koruma projeleri, yeniden işlevlendirme (adaptive re-use) yaklaşımıyla kültürel mirası koruma, erken Cumhuriyet döneminin modernleşme sürecinde konut üretimi, konut üretiminin kentsel dönüşüme ve göç dalgaları üzerine etkileri, kullanıcı ve üretici odaklı konut üretimi ve tarihi yapılarda süregelen mekânsal dönüşüm ve iç mekân analizleri bulunmaktadır. 2020 yılı itibariyle "Ankara'da İz Bırakan Mimarlar" araştırma projesinde çalışmakta ve "Docomomo - Türkiye'de Modern İç Mekân" komitesinde komite üyesi olarak faaliyet göstermektedir.